DEVAMSIZLIK ve TELAFİ DERSLERİ HAKKINDA

Değerli Velilerimiz/Öğrencilerimiz,

Öncelikle kurumumuzun 1997 yılından bu yana uyguladığımız ‘Devamsızlık ve Telafi Dersleri’ hakkındaki maddelerini sıraladıktan sonra konu ile ilgili bazı alınan yeni kararları sizinle paylaşmak istiyoruz.

DEVAMSIZLIK ve TELAFİ DERSLERİ HAKKINDA

  • Kursiyer, olağanüstü ve kurumca kabul görecek sebeplerle ve bunların kuruma sunulacak belgelerle desteklendiği hallerde (sağlık belgesi, yakınının vefatı vb.), devam edemediği derslere karşılık ücretsiz telafi dersi alma hakkına sahiptir.
  • Kursiyerin hafif hastalık, özel ya da iş/okul sebeplerinden (okul gezisi/iş seyahati, sınav ) dolayı derse gelmemesi durumunda telafi dersi ve/veya ücret iadesi yapılmaz. Ders kaçırma halinde, talep edilmesi durumunda ek ders ücret karşılığında telafi dersleri yapılabilir. Bu durumda, özel ders ücreti esas alınır.
  • Kurstan kaynaklanan veya Milli Eğitim Bakanlığı’nın talimatıyla (öğretmenin rahatsızlığı, hava muhalefeti vb.) gerçekleştirilemeyen dersler, dönem sonuna eklenmek suretiyle veya öğretmenin ve kursiyerin programına uygun şekilde dönem içerisinde farklı bir gün ve saatte tamamlanır.
  • Öğretmen ile kursiyer/veli arasında karşılıklı olarak belirlenen tarih ve saatte telafi dersine gelinmemesi durumunda, telafi dersi yapılmış sayılır.
  • Yukarıda belirtilen haller dışındaki telafi talepleri kabul edilmeyecektir.

 

Yukarıdaki maddelerin dışında, kursiyerlerimiz derse gelemediklerinde, öğretmenlerimiz, haftalık ders programlarındaki müsaitlik durumuna göre –o hafta başka bir öğrencisinin derse gelmediği durumlarda– çağırıp yine de dersleri telafi etmeye çalışıyordu.

Ancak son yıllarda bu durum farklı bir boyuta ulaştı ve her devamsızlıkta derslerin telafi edilmesi talepleri oluşmaya başladı. Öğretmenlerimizin haftalık çalışma saatlerinin ve ders programlarının yoğun olması nedeniyle bu talepleri artık yerine getirememeye başladılar.

Sonuç olarak, 2022-2023 öğretim dönemi itibariyle, yukarıda ‘Devamsızlık ve Telafi Dersleri” başlığı altındaki maddelerin dışında artık hiçbir şekilde telafi dersi yapılamayacağını üzülerek belirtmek isteriz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.